Fife Schools

20/12/2017
Thirty four Fins’ swimmers had an outstanding day at the recent Fife Schools Championships when thirteen of the swimmers won a total of 20 championship titles and a further nine swimmers won a medal. Only two of the swimmers just failed to gain a top ten finish. Overall the swimmers returned a very acceptable 70% improvement rate and nine of the swims that didn’t return a PB still won the event.
The 11 years and under swimmers are restricted to two swims and the remaining swimmers are restricted to three swims, one of which should be a 200m or over event.
 
Two of the swimmers each won three titles and they were Ne┼ża Dolenc-Luznar (Balwearie HS), 12/13 girls, who won 100m and 200m Butterfly and the 100m Freestyle; and Catherine Comrie (Inverkeithing HS), 16/O girls, who won 100m Backstroke, 100m Breaststroke and 200m Individual Medley.
 
The remaining title winners were:
Ben Lewis (Balwearie HS), 12/13 boys, Gold – 100m Backstroke; Gold – 100m Freestyle; Silver 200m Individual Medley.
Theo Goodfellow (Balwearie HS), 14/15 boys, Gold – 100m Breaststroke; Gold – 200m Butterfly; Silver – 200m Individual Medley
Claire Thomson (Inverkeithing HS), 16/O girls, Gold – 200m Butterfly; Gold – 400m Individual Medley.
Sophie Juskowiak (Bell Baxter HS), 12/13 girls, Gold – 200m Breaststroke; Silver – 100m Breaststroke; Bronze – 200m Individual Medley
Blair Wardlaw (Balwearie HS), 12/13 boys, Gold – 200m Backstroke; Silver – 100m Backstroke; Bonze – 100m Freestyle.
Caitlyn Dodds (Auchmuty HS), 14/15 girls, Gold – 100m Butterfly; Silver – 200m Backstroke; Bronze – 200m Individual Medley.
Esme Lee (Strathallan PS), 11/U girls, Gold – 50m Breaststroke; Silver – 50m Butterfly
Holly Armit (Balwearie HS), 11/U girls, Gold – 50m Freestyle, Silver – 50m Breaststroke.
Mark Scott (Strathallan PS), 11/U boys, Gold – 50m Freestyle; Silver – 50m Breaststroke
Euan Pate (Lochgelly HS), 16/O boys, Gold – 100m Butterfly; Silver – 200m Individual Medley
Ailey Davidson (Balcurvie PS), 10/U girls, Gold – 25m Breaststroke; 5th – 25m Freestyle
 
 
The nine other medallists were:
Sam Lewis (Balwearie HS), 16/O boys, Silver – 100m Breaststroke; Bronze – 100m Freestyle and 200m Individual Medley
Erin O’Connor (Viewforth HS), 14/15 girls, Silver – 200m Breaststroke; Bronze – 100m Freestyle; 4th – 100m Backstroke
Erin Taylor (Balwearie HS), 12/13 girls, Silver – 100m Butterfly; Bronze – 200m Breaststroke
Sophie McGloin (Carleton PS), 10/U girls, Silver – 25m Breaststroke; 7th – 25m Backstroke
Michael Strang (St. Andrews HS), 14/15 boys, Bronze – 200m Freestyle and 100m Butterfly; 5th – 100m Freestyle
Rhianna Henderson (Auchmuty HS), 12/13 girls, Bronze – 100m and 200m Backstroke
Eireann Comrie (Inverkeithing HS), 14/15 girls, Bronze – 100m Breaststroke; 4th – 200m Individual Medley; 6th – 100m Backstroke
Julie Davidson (Levenmouth Academy), 12/13 girls, Bronze – 200m Freestyle; 5th – 100m Freestyle
Tianna Pease (Woodmill HS), 14/15 girls, Bronze – 200m Freestyle
 
The remaining top ten swims were:
Megan Ovens (Auchmuty HS), 14/15 girls, 4th – 100m Butterfly and 100m Freestyle
Arwen McGloin (Auchmuty HS), 12/13 girls, 5th – 100m Backstroke; 8th – 200 Individual Medley; 10th – 100m Breaststroke
Stewart Payne (Capshard PS), 11/U boys, 7th – 50m Butterfly; 9th – 50 Freestyle
Cairn Pease (Masterton PS), 10/U boys, 7th – 25m Breaststroke
Finn Doherty (Burntisland PS), 10/U boys, 8th – 25m Backstroke
Dawn Lawrie (Kirkcaldy West PS), 11/U girls, 8th – 50m Butterfly
Kimberley McCabe (Viewforth HS), 14/15 girls, 9th – 200m Freestyle and 100m Breaststroke
Ailsa Burns (Viewforth HS), 12/13 girls, 9th – 100m Breaststroke
Fern Selbie (Strathallan PS), 11/U girls, 10th – 50m Breaststroke
Hannah Payne (Kirkcaldy HS), 12/13 girls, 10th – 200m Backstroke
 
The top three improvements were:
Dawn Lawrie, who reduced her 50m Freestyle by 13.40 seconds; Rhianna Henderson, who reduced her 100m Backstroke by 8.51 seconds; and Euan Pate, who reduced his 200m Individual Medley by 6.75 seconds.
Updated 2018-01-02 05:23:39 by Ken White